Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

PRIORYTET: I Zmniejszenie emisyjności gospodarki

DZIAŁANIE: 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

PODDZIAŁANIE: 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej

XVI Taryfa dla Ciepła   - obowiązuje od 01 stycznia 2017 roku    

Nowa Taryfa dla ciepła

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki decyzją z dnia 12 grudnia 2017 roku zatwierdził nową Taryfę dla Ciepła Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży Sp. z o.o. Decyzja Prezesa URE i treść Taryfy zostały ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego w dniu 15 grudnia 2017 roku pod poz. 4655. Nowa taryfa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku.

Taryfa 01.01.2018r

 

Proces wytwarzania ciepła [video]

Proces wytwarzania ciepła w naszej ciepłowni  .................  zobacz film >>>>>

Energetyczne miejsce do wynajęcia

 sala 20

Badanie ekogroszku i innych paliw

Laboratorium MPEC Sp. z o.o. w Łomży zbada jakość dostarczonej próbki paliwa - węgla, ekogroszku, biomasy. ....... więcej szczegółów   >>>

Przerwa technologiczna_2015_3

Wg stanu na piątek 28 sierpnia posadowiono elementy planowane do montażu w I etapie. Trwa łączenie i uszczelnianie połączeń tych elementów. Służby techniczne MPEC sp. z o.o. w Łomży przywiązują dużą uwagę do jakości połączeń poszczególnych elementów kanału. Są to bowiem zasadnicze i bardzo istotne z punktu widzenia eksploatacyjnego fragmenty całości konstrukcji. Szczelne, trwałe połączenia czopucha z ramą przykominową oraz połączenia ze sobą wszystkich innych elementów kanału spalin dają gwarancję długotrwałego i niezawodnego użytkowania instalacji. Zakończenie I etapu umożliwi uruchomienie jednego z kotłów K-4 lub K-5, co oznacza wznowienie dostawy ciepłej wody dla mieszkańców Łomży.

09 kolano10 kurtyna

Wymiana czopucha i kanałów spalin na ciepłowni  przebiega jak dotychczas zgodnie z harmonogramem ze wskazaniem na wyprzedzający przebieg prac.

 

 

 

 

 

 

 

Przerwa technologiczna_2015_2

Wymiana czopucha i kanałów spalin na ciepłowi przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. W środę i czwartek posadowiono nowe elementy zbiorczego kanału spalin - kompensatory, trójnik, łacznik i dokonano ich wstępnego mocowania. Służby techniczne MPEC sp. z o.o. w Łomży przywiazują dużą uwagę do jakości połączeń poszczególnych elementów kanału. Są to bowiem zasadnicze i bardzo istotne z punktu widzenia eksploatacyjnego fragmenty całości konstrukcji. Szczelne, twałe połączenia czopucha z ramą przykominową oraz połaczenia ze sobą wszystkich innych elementów kanału spalin. dają gwarancję długotrwałego i bezawaryjnego uzytkowania instalacji.  Przygotowano kolejne elementy zbiorczego kanału spalin do montażu. Zadanie wykonuje specjalistyczna firma zewnętrzna.

06 kompensatory trójnik08 element 07 element

 

 

 

 

Przerwa technologiczna 2015_1

Wymiana czopucha i kanałów spalin na ciepłowi (główna przyczyna przerwy w dostawie ciepłej wody) przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. We wtorek posadowiono nowy główny element - czopuch i dokonano wstepnego mocowania. Zasadnicze i bardzo istotne z punktu widzenia eksploatacyjnego jest szczelne, twałe połączenie czopucha z ramą przykominową. Orientacyjne miejsce tego połaczenia  zaznaczono czerwona obwódką. Przygotowano kolejny element zbiorczego kanału spalin do montażu.

04 czopuch montaż

 05 element 02

 

Przerwa technologiczna_2015

Jak informowaliśmy wcześniej w poniedziałek 24 sierpnia o godz. 4.00  nastąpiło wyłączenie ciepłowni. Głównym powodem tej sytuacji jest konieczność wymiany zbiorczego kanału spalin i czopucha z uwagi na bardzo zły stan techniczny tych elementów. Praktycznie od początku istnienia obiektu (poczatek lat 80-tych ubiegłego wieku) czopuch i zbiorcze kanały spalin nie przechodziły gruntownego remontu. Prace zwiazane z wymianą kanałów spalin wykonuje specjalistyczna firma zewnętrzna wyłoniona w drodze przetargu.

Wg stanu na wtorek 25 sierpnia wykonano:

1. Usunięto izolację termiczną wraz z poszyciem zewnetrznym na większości powierzchni kanału zbiorczego

01 demontaz izolacji

 2. Zdemontowano czopuch i elementy kanału spalin łączące czopuch z odejsciami do kotłów K-5 i K-4

02 czopuch

02 demontaz czopucha03 wejscia k 4 K 5

W materiale wykorzystano zdjęcie pochodzące z portalu www.lomzynskie24.pl  (zdjęcie nr 2) - czopuch przed demonażem

 

Dni Otwarte Ciepłowni

Uprzejmie informujemy, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Łomży organizuje Dni Otwarte Ciepłowni. Proces wytwarzania ciepła będzie można zobaczyć na Ciepłowni MPEC przy ul. Ciepłej 16 w dniach 17 i 18 października w godzinach od 9 do 13. Dni Otwarte będą również okazją do zwrócenia uwagi na problem tzw. niskiej emisji i jej wpływu na komfort życia  i zdrowie mieszkańców Łomży.

W programie  m.in.:

  1. Ogólne wprowadzenie i podstawowe zasady związane z przestrzeganiem warunków BHP na terenie Ciepłowni.
  2. Paliwo – właściwości, źródła zaopatrzenia, transport i składowanie, podawanie do kotłów.
  3. Nośnik ciepła – źródło wody, uzdatnianie wody, cel uzdatniania.
  4. Zasilanie ciepłowni w energię elektryczną.
  5. Laboratorium – zakres analiz, sprzęt do analiz.
  6. Ciepłownia – sterownia z systemem monitoringu, tabela regulacyjna, praca kotłów, pompownia, układy odżużlania i odpylania.
  7. Skrótowe omówienie tematyki niskiej emisji w ramach ogólnopolskiej akcji „Misja – emisja”.

Organizator przewiduje wstęp na teren obiektu w grupach ok. 15 osobowych o godz. 9, 10, 11, 12 w Dniach Otwartych Ciepłowni.

Symboliczne otwarcie bramy obiektu nastąpi 17 października (piątek) o godz. 9.00.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

GRUNDFOS w MPEC-u

W dniu 18 marca 2014 roku gościlismy ciepłowników z regionu północno - wschodniego na spotkaniu z firmą Grundfos

wiecej >>>