Dziś (4.06) punktualnie o godz. 9.00 w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży osiemnaścioro zwycięzców etapu szkolnego Olimpiady wiedzy o ciepłownictwie i zielonej energii przystąpiło do wielkiego finału konkursu. Młodzież musiała się zmierzyć z testem zamkniętym, który składał się z 30 pytań oraz odpowiedzieć na jedno losowo wybrane pytanie.
– Uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące przygotowania wody do kotłów, czyli procesów uzdatniania na Ciepłowni, budowy kotła parowego i wodnego, na czym polega sam proces spalania, jakie mamy sposoby odpylania i jakie zanieczyszczenia powstają z instancji. Pytania nie należały do najłatwiejszych, ale większość uczniów świetnie sobie z nimi poradziła – mówiła Danuta Fronczek, przewodnicząca jury, kierownik Działu Ochrony Środowiska Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży.
Młodzież z sześciu łomżyńskich szkół podstawowych pogłębiała swoją wiedzę korzystając z fachowej literatury wskazanej przez organizatora oraz wzięła udział w wizycie studyjnej w Ciepłowni Miejskiej w Łomży, która miała charter edukacyjny i stanowiła przygotowanie młodzieży do wielkiego finału Olimpiady.
– Część pisemna poszła mi bardzo dobrze, pytania przeczytałem chyba z 3 razy, w kilku miałem wątpliwości, ale jak to mówią pierwsza myśl najlepsza – skwitował Wojciech Dobrowolski ze Szkoły Podstawowa nr 7 w Łomży.
– Jedyną rzeczą, której nie wiedziałem było stężenie żelaza w wodzie pitnej. Przygotowywałem się przez kilka dni, ale więcej wyniosłem z wizyty w Ciepłowni Miejskiej w Łomży – mówił Miłosz Paliński ze Szkoły Podstawowa nr 1 w Łomży, zwycięzca I edycji Olimpiady wiedzy o ciepłownictwie i zielonej energii.
Głównym celem konkursu, jest zwiększenie poziomu wiedzy uczniów na temat energetyki cieplnej i odnawialnych źródeł energii, kształtowanie świadomości na temat pozytywnego oddziaływania OZE na środowisko oraz zainteresowanie młodzieży działalnością MPEC w Łomży. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski.
– Nasze spółki miejskie aplikują o środki w ramach funduszy na zieloną energię i zainteresowane są projektami, gdzie właśnie można stosować innowacyjne rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że także niezwykle ważne są działania promocyjno-edukacyjne i dlatego w tym roku wychodzimy z inicjatywą, żeby edukować naszych uczniów szkół podstawowych – mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.
Do Olimpiady zgłosiło się 300 uczniów, z których blisko 200 przystąpiło do eliminacji szkolnych. I etap konkursu wyłonił troje reprezentantów z każdej szkoły, którzy wzięli udział w wizycie studyjnej w Ciepłowni Miejskiej w Łomży, a następnie w dzisiejszym wielkim finale.
– I edycja Olimpiady okazała się wielkim sukcesem. Teraz wszystko przeanalizujemy, wyciągniemy wnioski i zrobimy wszystko, aby jeszcze większa liczba uczniów wzięła udział w II edycji, która prawdopodobnie odbędzie się w kwietniu przyszłego roku – powiedział Radosław Żegalski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży.
Zwycięzcą I edycji Olimpiady wiedzy o ciepłownictwie i zielonej energii został Miłosz Paliński ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży, który otrzymał nagrodę główną – MacBooka, II miejsce zajął Gabriel Borawski ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży, który wygrał iPad, zaś III miejsce zdobył Jakub Czerwonko ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży, który otrzymał iphona. Dodatkowo Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży, której uczeń wygrał Olimpiadę, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości 5 tysięcy złotych.
Wszyscy uczestnicy Wielkiego Finału otrzymali także nagrody rzeczowe w postaci zegarów Apple Watch.
Nagrody zostały zakupione dzięki zyskom z produkcji energii elektrycznej.
Wyniki finału Olimpiady wiedzy o ciepłownictwie i zielonej energii przedstawione są poniżej. Do zdobycia uczniowie mieli maksymalnie 35 punktów.
Miłosz Paliński – Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży – 31 pkt
Gabriel Borawski – Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży – 30,5 pkt
Jakub Czerwonko – Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży – 30 pkt
Julian Karwowski – Szkoła Podstawowa nr 9 w Łomży – 28 pkt
Wojciech Dardziński – Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży – 28 pkt
Lena Ulińska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży – 27 pkt
Julia Kwiatkowska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomży – 26 pkt
Lena Gutowska – Szkoła Podstawowa nr 9 w Łomży – 25 pkt
Bartosz Jakacki – Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży – 25 pkt
Nadia Bartkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży – 24 pkt
Szymon Jakacki – Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży – 24 pkt
Natalia Ostrowska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomży – 23 pkt
Wiktoria Dąbkowska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomży – 21 pkt
Wojciech Dobrowolski – Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży – 20 pkt
Adam Klima – Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży – 20 pkt
Cezary Frąckiewicz – Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży – 16 pkt
Hubert Dziemiński – Szkoła Podstawowa nr 9 w Łomży – 15 pkt
Maja Załęcka – Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży – 13 pkt