DNI OTWARTE CIEPŁOWNI MIEJSKIEJ W ŁOMŻY

Dni Otwarte w Ciepłowni Miejskiej w Łomży stały się już tradycją w naszym Przedsiębiorstwie i właśnie te kolejne odbyły się w dniach 23 i 24 października b.r.

 Ponad dwieście osób, uczniów z łomżyńskich szkół średnich wraz z opiekunami, miało sposobność odwiedzić ciepłownię przy ulicy Ciepłej 16. Zainteresowanie było bardzo duże. Uczestnicy wydarzenia, pod opieką nauczycieli i fachowym nadzorem kadry naszego przedsiębiorstwa  z nieukrywaną ciekawością zwiedzali poszczególne działy ciepłowni.

 – To niesamowite. Oglądać te urządzenia na zdjęciach czy filmikach to jednak nie to samo co zobaczyć na własne oczy – mówi Andrzej, jeden z uczniów Zespołu Szkól Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5, podczas zwiedzania obiektu.
 Dni Otwarte, to obok pokazania procesu wytwarzania ciepła w instalacjach ciepłowni: węglowej i biomasowych, także sposobność przekazania ogromnego zasobu wiedzy o tym jak i z czego się ją pozyskuje. Tą dzielili się ze zwiedzającymi pracownicy MPEC-u.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. kilka lat temu obrało kurs na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł (OZE), w tym konkretnym przypadku z wykorzystaniem biomasy. I tak konsekwentnie w roku 2019 uruchomiono pierwszy kocioł  wodny (K-6) opalany biomasą w postaci zrębki drzewnej. Następnie  w roku 2022 ruszyła druga instalacja – produkująca ciepło w układzie kogeneracyjnym (kocioł K-7), w której wykorzystywane jest takie samo paliwo. Te dwie instalacje wyposażone dodatkowo w ekonomizery odzysku ciepła ze spalin, stają się bardzo efektywnymi układami, i tym samym zaspokajają potrzeby cieplne odbiorców miasta Łomża przy temperaturze otoczenia do ok. 4OC.  Przy niższych temperaturach pogodowych kotły na biomasę wspomagane są tradycyjnymi kotłami węglowymi.

Od jesieni ubiegłego roku, czyli od momentu uruchomienia drugiego kotła na biomasę, MPEC, przy wykorzystaniu procesu kogeneracji, produkuje także energię elektryczną. Jest to produkcja dodatkowa, tak zwana wartość dodana, mająca jednak bardzo istotne znaczenie w ogólnym rozrachunku ekonomicznym.

 

Udział wzięli:

Katolickie Liceum Ogólnokształcące,

I Liceum Ogólnokształcące,

III Liceum Ogólnokształcące,

Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5.

Więcej o tej edycji dni otwartych przeczytać można w artykule na łomżyńskim portalu mylomza.pl:
https://mylomza.pl/artykul/dni-otwarte-w-miejskim/1490770

Relacja wideo redakcji mylomza.pl:

Skip to content