Rozwój w zgodzie z naturą

MPEC Sp. z o.o.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dzięki realizowanym inwestycjom może w coraz większej zgodzie z otoczeniem produkować ciepło, którym zaopatrywani są mieszkańcy naszego miasta. Spółka również aktywnie działa na rzecz promocji ekologii wśród łomżań uwzględniając również tych najmłodszych. O planach i wyzwaniach stojących przed MPEC-em, o podnoszeniu świadomości potrzeby życia w zgodzie z naturą, a także o bieżącej działalności rozmawiamy z Panem Radosławem Zegalskim, prezesem zakładu.

Panie Prezesie, jakie wyzwania stojące przed MPEC-em widzi Pan w trwającym sezonie grzewczym?

Obecny sezon grzewczy ma mnóstwo wyzwań. Największymi z nich są ceny z jakimi muszą mierzyć się wszystkie przedsiębiorstwa i my również. Niepewność związana z cenami paliw począwszy od węgla, przez gaz, aż po zrębkę drzewną powoduje, że trudno jest nam przewidzieć jak bardzo będzie to miało wpływ na funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa. Kolejnym równie dużym wyzwaniem jest nieprzewidywalny koszt związany z zakupem uprawnień do emisji CO2, który na przestrzeni ostatnich miesięcy zmienia się bardzo szybko. Brak stabilizacji w wyżej wymienionych aspektach na chwilę obecną jest dla nas największym wyzwaniem.

W jaki sposób można reagować na wspomniany przez Pana brak stabilności kosztów paliw i zakupu uprawnień do emisji CO2?

Jedną z możliwości utrzymania stabilności kosztów jest korzystanie z paliw lokalnych. Kierunkiem naszych działań jest wykorzystanie paliwa, które nie jest objęte opłatami za uprawnienia do emisji CO2. Wybraliśmy jako główne paliwo zrębkę drzewną, która w 100% pochodzi od lokalnych przedsiębiorców w obrębie 150 km od Łomży. Koszt tego paliwa nie jest powiązany z polityką światową, w przeciwieństwie np. do gazu, na cenę którego nasz rząd nie ma żadnego wpływu. Zrębki są produktem polskim w związku z czym omija nas polityka światowa i europejska, a jednocześnie wspieramy polskie firmy. 

Przy produkcji ciepła wiele uwagi poświęca się ekologii. Co robi spółka, aby w zgodzie z naturą i otoczeniem świadczyć swoje usługi?

Wychodząc naprzeciw nie tylko aktualnym trendom, ale przede wszystkim dbając o przyszłość naszego przedsiębiorstwa w roku 2017 rozpoczęliśmy inwestycje pn. „Rozbudowa Ciepłowni /miejskiej o kocioł wodny o mocy 12,5 MW, z wykorzystaniem biomasy jako paliwa”. Dzięki podjętym działaniom już dziś nasi mieszkańcy cieszą się ciepłem produkowanym przy pomocy ekologicznego paliwa. W ramach realizowanej inwestycji wybudowano nowe wyprowadzenie energii cieplnej z Ciepłowni Miejskiej co zwiększyło niezawodność systemu. Kolejnym bardzo ważnym elementem w rozbudowie naszej ciepłowni było wykorzystanie ekonomizera kondensacyjnego, który odzyskuje energię cieplną z resztkowego ciepła zawartego w spalinach emitowanych przez kocioł biomasowy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dodatkowego wzrostu mocy – do 25% nominalnej mocy kotła biomasowego bez spalania dodatkowego paliwa. Obecnie jesteśmy na etapie kolejnego elementu inwestycji, czyli „Rozbudowa instalacji energetycznego spalania paliw w Ciepłowni Miejskiej w Łomży o wysokosprawny układ kogeneracyjny oparty o kocioł biomasowy”. Realizacja II etapu modernizacji ciepłowni spowoduje, że produkcja ciepła z odnawialnych źródeł energii dwóch kotłów biomasowych osiągnie poziom 75% i system ciepłowniczy miasta Łomża stanie się systemem efektywnym energetycznie. Ograniczenie ilości dotychczas spalanego miału węglowego nie tylko ograniczyło koszty ponoszone z tytułu zakupu surowca oraz praw do emisji CO2, lecz przede wszystkim korzystnie wpłynęło również na redukcję poziomu generowanych zanieczyszczeń pyłowo-gazowych wprowadzanych do atmosfery. Inwestycja oznacza zatem czystsze powietrze dla mieszkańców regionu oraz redukcję kosztów. Podejmowane z wyprzedzeniem działania pozwalają uniknąć problemów, które dotykają ciepłownie w innych miastach i jednocześnie utrzymać świadczone usługi na najwyższym możliwym poziomie.

Proszę opowiedzieć szerzej o inwestycji w ciepłownię w Czerwonym Borze.

Inwestycja w Czerwonym Borze jest kolejnym etapem wzmocnienia naszego przedsiębiorstwa. Od lat prowadzimy określoną politykę rozwoju, a powiększenie majątku spółki jest jednym z jej elementów. Podejmujemy wiele działań związanych z rozbudową naszej firmy po to, aby zoptymalizować jakość usług przedsiębiorstwa przy jednocześnie niskich cenach. Wierzę, że ta inwestycja przyniesie wymierne korzyści, które w przyszłości zostaną docenione przez naszych odbiorców. Dzięki tej inwestycji koszty ogólnozakładowe są w części przeniesione na Czerwony Bór, dzięki czemu mieszkańcy Łomży zyskują.

Co chcecie osiągnąć przez realizację wymienionych przedsięwzięć?

Misją naszego przedsiębiorstwa jest produkcja i dostarczanie ciepła, a już wkrótce produkcja energii elektrycznej. Podejmujemy wiele działań, dzięki którym jakość świadczonych przez nas usług stale wzrasta, czego przykładem jest utrzymanie ciągłości dostaw energii. Naszym podstawowym zadaniem jest utrzymanie przedsiębiorstwa w dobrej kondycji technicznej i ekonomicznej przy utrzymaniu jak najniższych cen ciepła dla naszych odbiorców. Wykorzystujemy wszystkie możliwości do tego, aby utrzymać stabilną sytuację firmy. Modernizacja obecnej sieci i nowe inwestycje nie tylko pozwalają nam bezpiecznie patrzeć w przyszłość, ale również ograniczają już obecne koszty np. poprzez ich zmniejszenie związane ze stratami ciepła czy też zakupu uprawnień do emisji CO2. Mając na uwadze fakt, jak bardzo jest ważny dla naszych odbiorców komfort oraz ceny ciepła robimy wszystko, aby móc spełniać te oczekiwania nie zapominając przy tym, o bardzo ważnym elemencie jakim jest środowisko.  Kolejnym elementem rozwoju naszego przedsiębiorstwa jest rozszerzenie naszej produkcji o energię elektryczna, dzięki czemu nasza spółka będzie dysponowała nowymi przychodami pochodzącymi z poza Łomży. Moim celem jest stworzenie przedsiębiorstwa, które w przyszłości będzie spełniało maksymalnie wszystkie warunki społeczeństwa, jakimi są bezpieczeństwo, komfort i troska o zdrowie nasze i przyszłych pokoleń. 

Spółka angażuje się również działania zmierzające do podnoszenia świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Jak edukacja proekologiczna już od najmłodszych lat wpływa na dbanie o środowisko i nasze otoczenie?

Edukacja proekologiczna jest bardzo istotnym elementem, który przekłada się na codzienne życie każdego z nas. Uczenie ekologicznych postaw od najmłodszych lat będzie miało ogromny wpływ na przyszłość młodych pokoleń, a nie rzadko jest tak, że dzięki akcjom edukacyjnym ta wiedza przenoszona jest do domu. Wynikiem tego jest zaangażowanie również  rodziców i tak powstają dobre nawyki w domach. Musimy razem zadbać o naszą przyszłość, a środowisko jest jej nieodłącznym elementem. Realizujemy działania podnoszące nie tylko świadomość najmłodszych mieszkańców, ale również całej lokalnej społeczności. Wspieramy również aktywny trym życia młodzieży łomżyńskiej poprzez wsparcie finansowe i promocję lokalnych klubów sportowych. 

Jednym z takich przedsięwzięć był niedawno rozstrzygnięty konkurs skierowany do łomżyńskich przedszkoli pn. „Potworny Smog – co to jest?”. Jak ta inicjatywa została przyjęta przez najmłodszych mieszkańców?

Zorganizowany konkurs został bardzo dobrze odebrany zarówno przez przedszkolaków i ich rodziców oaz same przedszkola. Dzięki tej inicjatywnie dzieci poprzez zabawę zdobywali wiedzę z zakresu ekologii. Poznali również nasze przedsiębiorstwo oraz jego działalność. Podczas prezentacji prac widać było zaangażowanie najmłodszych oraz dużą wiedzę z zakresu postaw proekologicznych i dbania o środowisko, a w szczególności czyste powietrze. W związku z tym, że tek pozytywnie została odebrana ta inicjatywa chcemy kontynuować ją i w ten sposób wpływać na świadomość najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Proces wytwarzania oraz dostarczania ciepła do odbiorców mieszkańcy mogą obserwować podczas dni otwartych spółki. Co ma na celu organizacja tego przedsięwzięcia?

Dni otwarte spółki dają możliwość pokazania pracy przedsiębiorstwa „od kuchni”. Uczestnicy mogą poznać naszą pracę oraz zobaczyć jakie sprzęty służą do wytwarzania ciepła. Uważam, że jest to bardzo ważna inicjatywa, ponieważ mieszkańcy mogą poznać procesy wytwarzania energii cieplnej, co za tym idzie mogą świadomie podejmować decyzje i wyrażać opinie na temat działalności naszego przedsiębiorstwa.

Dla mieszkańców naszego miasta z pewnością niezwykle istotne są koszty jakie będą ponosić w przyszłym roku z tytułu opłat za dostarczane ciepło. Jak będą się one kształtować w nowym, 2022 roku?

Rok 2022 jest rokiem pełnym wyzwań w każdej dziedzinie życia i biznesu. Sytuacja w branży energetycznej jest bardzo nieprzewidywalna, czego świadkami jesteśmy każdego dnia. Każde paliwo drożeje i trudno się wypowiadać o stawkach w przyszłości. To w jakiej wysokości będą kształtowały się ceny za ciepło zależne będzie od aktualnej sytuacji na rynku. Robimy wszystko i dużo już zrobiliśmy, aby ograniczyć koszty związane z zakupem emisji CO2. Wkrótce oddajemy kocioł biomasowy, który jeszcze bardziej ograniczy koszty. Należy jednak pamiętać, że tak jak ceny wszystkich paliw wzrastają, tak cena za biomasę może wzrosnąć. Należy jednak zwrócić uwagę, że koszt paliwa w postaci zrębki drzewnej jest prawie o 50% niższy od kosztu zakupu węgla. Obecnie biopaliwo w postaci zrębki drzewnej jest najtańszym paliwem na rynku.

Spółka współpracuje z innymi przedsiębiorstwami świadczącymi podobne usługi. Czym owocują dla obu stron nawiązane w ten sposób kontakty?

Stanowimy swego rodzaju przykład dla podobnych przedsiębiorstw, które bardzo chętnie nas odwiedzają w celu poznania możliwości wykorzystania biomasy jako paliwa. Jesteśmy jednym z przedsiębiorstw, które jako pierwsze wprowadziły wykorzystanie biomasy jako paliwa i podjęło tak szerokie działania ekologiczne. Nasze inwestycje wielokrotnie cieszą się uznaniem w środowisku energetycznym, czego przykładem jest wykorzystanie naszego przedsiębiorstwa jako przykład rozwoju ciepłowni podczas międzynarodowej konferencji „Projek LowTemp” – Niskotemperaturowe systemy ciepłownicze w krajach Regionu Morza Bałtyckiego”.

Jak będzie wyglądać przyszłość MPEC-u? Czy może Pan nakreślić plany inwestycyjne spółki?

Na to jak będzie wyglądała przyszłość naszego przedsiębiorstwa pracujemy już od kilku lat. Dzięki temu, że potrafiliśmy podejmować wieloletnie plany rozwoju naszej spółki oraz analizować obecne sytuacje jesteśmy przygotowani do wejścia od 1 stycznia 2023 nowych norm dotyczących emisji spalin. Nie boimy się o naszą przyszłość. W najbliższych latach skupiać się będziemy na dalszej optymalizacji procesów produkcji energii cieplej. Naszym priorytetem będzie utrzymanie w dalszym ciągu najniższych cen, bo istotnym jest fakt, że mamy jedne z najniższych cen ciepła w Polsce.

Jaka Pana zdaniem będzie wyglądać przyszłość branży ciepłowniczej? Która z technologii w produkcji ciepła może stać się wiodącą bądź najbardziej efektywną?

Branża ciepłownicza będzie rozwijała się w kierunku wykorzystywania ekologicznych źródeł energii. Rosnące koszty dotyczące zakupu uprawnień emisji CO2 już mają znaczący wpływ na kondycję wielu przedsiębiorstw, które borykają się z dużymi kosztami lub są po prostu sprzedawane. Już w 2019 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szacował, że 88 proc. systemów ciepłowniczych w Polsce jest nieefektywna i wymaga dogłębnej modernizacji. Nieefektywność ta przekładała się na wartość świadczonych usług w wielu polskich miastach. Odnawialne Źródła Energii są już wykorzystywane w ciepłownictwie, jednak w perspektywie 20 lat energetyka i ciepłownictwo będą oparte na małych źródłach jądrowych. Wdrożenie w Polsce elektrociepłowni jądrowych pozwoliłoby na rzeczywistą redukcję zapotrzebowania na gaz ziemny, a także zapewniłoby samowystarczalność krajowej produkcji energii elektrycznej, ciepła i wodoru na rosnące potrzeby wynikające z szerokiego wdrożenia pomp ciepła i elektromobilności oraz technologii wodorowych, w ramach dążenia do spełnienia ogólnoświatowych celów klimatycznych. Małe reaktory jądrowe tzw. SMR być może są przyszłością, ale daleką w związku z czym musimy nastawić się na źródła ekologiczne – OZE i biomasę.

 

Dziękuję za rozmowę.

ROZMAWIAŁ SEBASTIAN CHRZANOWSKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content