Komunikat do mieszkańców Łomży

Szanowni Mieszkańcy Łomży, korzystający z ciepła systemowego,

Ostatnie publiczne wypowiedzi Zarządów Spółdzielni Mieszkaniowych w Łomży i Pani Dyrektor MPGKiM, opublikowane w artykule z dnia 23.11.2023 roku pt. „Pomóżcie ludziom obniżyć rachunki za ogrzewanie”, wymagają wyjaśnienia kluczowych kwestii.

Z pełną odpowiedzialnością potwierdzam, że od września 2022 roku do września 2024 roku ceny za ciepło pozostają na takim samym poziomie. Jednak od stycznia 2023 roku polski Rząd przywrócił podatek VAT za ciepło z 5% do 23%, co skutkuje wzrostem wartości faktur o 18%. To jednak nie jest związane z nowym cennikiem MPECu, jak sugerowano nieprawdziwie w informacjach od Zarządu SM Perspektywa. Podatek VAT jest naliczany zgodnie z obowiązującym prawem i trafia wyłącznie do kasy rządowej, nie mając wpływu na politykę cenową MPEC.

Warto również zauważyć, że nasz zaawansowany system monitoringu umożliwia pełną automatyzację procesów dostarczania ciepła. Dzisiaj już wiemy, że kilkadziesiąt budynków SM Perspektywa, przy obecnych temperaturach zewnętrznych i nowo zadeklarowanych mocach zamówionych przez Zarząd spółdzielni, będzie niedogrzanych. To istotne spostrzeżenie, które wymaga uwagi, aby skutecznie dostosować parametry techniczne i zapewnić mieszkańcom komfort termiczny.

Chciałbym podkreślić, że wszelkie krytyki i sugestie są w MPEC mile widziane, ale proszę o konstruktywną krytykę. Jeśli ktoś ma uwagi do naszych działań, niech również poda propozycje poprawy. Krytyka bez konstruktywnych sugestii nie przynosi rozwiązania. Przypominam, iż niedawno wysłałem zaproszenia do członków Zarządów spółdzielni oraz do Pani Dyrektor MPGKiM na rozmowy dotyczące tych istotnych dla mieszkańców spraw. Niestety, to zaproszenie zostało odrzucone.

A póki co, to po trzech latach eksploatowania nowych instalacji biomasowych w MPECu udało się nam ochronić 50 mln złotych naszym odbiorcom ciepła. To efekt naszej pracy i inwestycji, które pozwalają nam produkować ciepło w bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska sposób.

Zapewniam Państwa, że MPEC będzie kontynuował działania dla dobra mieszkańców, nie podlegając presji Zarządów i Dyrektorów. Naszym celem jest służba dla Was, mieszkańców naszego miasta, poprzez dostarczanie jak najtańszego ciepła i wspieranie lokalnej gospodarki.

Z poważaniem

mgr inż. Radosław Żegalski

Oryginalny dokument:

 

Skip to content