Opłaty na ciepło w liczbach

W związku z pytaniami kierowanymi do nas przez naszych odbiorców ciepła jak i też ze strony Radnych miasta, poniżej zamieszczamy garść informacji na temat opłat za energię cieplną oraz przedstawiamy porównanie poszczególnych składników tych opłat na tle danych krajowych.

Średnioroczna wartość 1GJ energii cieplnej dostarczonej do odbiorców ciepła to koszty związane z produkcją ciepła oraz koszty związane z przesyłem tego ciepła do odbiorców. 

Poniżej przedstawiam tabelę ze szczegółowymi danymi dotyczącymi zarówno produkcji jak i przesyłu ciepła w MPEC  Łomża. W tabeli zamieszczam także dane dotyczące naszego sektora, które publikowane są przez Urząd Regulacji Energetyki w publikacjach pt. „Energetyka cieplna w liczbach”. 

Nasze przedsiębiorstwo do 2022 roku zawierało się w gronie przedsiębiorstw produkujących ciepło bez kogeneracji.  Należy przy tym zwrócić uwagę, że podstawowym podziałem przedsiębiorstw wytwarzających ciepło jest taki w jaki sposób jest ono wytwarzane. Czyli czy z udziałem produkcji energii elektrycznej, czy wyłącznie produkcji energii cieplnej. Jest to istotne, ponieważ konkurowanie przedsiębiorstw wyłącznie produkujących ciepło z tymi, które produkują energię elektryczną, a ciepło jest produktem ubocznym, jest w zasadzie niemożliwe. Między innymi dlatego dążyliśmy do wybudowania jednostki kogeneracyjnej w Łomży. W przypadku elektrowni oraz elektrociepłowni zawodowych, proces produkcji prądu jest tym bardziej efektywny im tzw. woda obiegowa zostanie bardziej schłodzona np. wykorzystując do tego celu chłodnie, rzeki czy oddając ciepło do systemu ciepłowniczego. 

Na uwagę także zasługuje fakt, że Łomża posiada bardzo rozległy i skomplikowany system przesyłu energii cieplnej. System rur umieszczonych pod ziemią liczy w Łomży ok. 80 km. W porównaniu do innych miast o podobnej ilości mieszkańców jak np. w Suwałkach, to system w Łomży jest dwukrotnie dłuższy. Co za tym idzie, koszty związane z obsługą takiego systemu też są wyższy. Tak rozbudowany i długi system przesyłu generuje też odpowiednio więcej strat na przesyle ciepła do odbiorców. Fakty te muszą zatem mieć swoje odzwierciedlenie w cenie.  Jako ciekawostkę można podać, że czas w jakim ciepło przebywa drogę od ciepłowni do najdalej odsuniętego od źródła ciepła odbiorcę, to ok 4 godziny. Mimo wszystko, dzięki zamontowanemu na sieci cieplnej i wszystkich węzłach cieplnych monitoringowi i możliwości zdalnej regulacji – udało się nam na przestrzeni kilku lat obniżyć straty przesyłu z 16 do ok. 11 %.

mgr inż. Radosław Żegalski

Skip to content