O nas
Kotłownia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
Kotłownia Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, uruchomiona w 2000 roku, została wybudowana z przeznaczeniem na potrzeby grzewcze i technologiczne wyłącznie kompleksu szpitalnego.
Wyposażona w cztery źródła wytwarzania ciepła spala gaz miejski GZ-50 i jest to główny strumień paliwowy instalacji. Dodatkowo, dzięki wyposażeniu kotłów w palniki dwumedialne (na obu kotłach parowych i jednym wodnym) możliwe jest spalanie paliwa ciekłego, którym jest olej opałowy, i jest to drugi, poboczny strumień paliwowy stosowany w instalacji.
Kotłownia Szpitala, element kompleksu szpitalnego, w której rozmieszczone są urządzenia instalacji energetycznego spalania oraz stacja uzdatniania wody (SUW) na cele kotłowe, zlokalizowane są również na działkach szpitala, obok ujęcia wgłębnego wody podziemnej. Do kotłowni Szpitala doprowadzona jest sieć ciepłownicza MPEC Sp. z o.o. w Łomży.
Charakterystyka źródeł ciepła w kotłowni Szpitala:
Budynek kotłowni
Energia cieplna w postaci gorącej wody dostarczana jest do budynków kompleksu Szpitala z przeznaczeniem na centralne ogrzewanie i zaopatrywanie w ciepłą wodę użytkową, cele wentylacji i klimatyzacji oraz w postaci pary dostarczane jest do urządzeń w kuchni i wszystkich oddziałów szpitalnych na cele sterylizacji i dezynfekcji.
Hala kotłów - poziom palacza
Kotłownia szpitalna a ciepłownicza sieć miejska
Produkcja ciepła na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego
Wykorzystanie rezerw mocy
Zabieg adaptacyjny polegał na wstawieniu dodatkowych króćców Dn 300 w istniejące sprzęgło hydrauliczne, montażu dwóch wymienników sieciowych o mocy 5,75 MW każdy i wykonaniu połączeń rurowych wraz z montażem układów pomiarowych.
Sterowanie układem
Przykładowy stan pracy układu obrazuje zrzut z ekranu zamieszczony poniżej.